Staż - Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu

Staż

logo puppraca dla pomorzan




Nabór wniosków o organizację staży w ramach Programu Regionalnego "Praca dla Pomorzan"

OGŁOSZENIE O NABORZE

 
Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie z/s w Dzierzgoniu ogłasza nabór wniosków o organizację staży w ramach Programu Regionalnego "Praca dla Pomorzan" w trybie ciągłym.



Wnioski o organizację staży będą przyjmowane w okresie od 06.07.2021r. do wyczerpania środków finansowych lub zakończenia przyjmowania wniosków.

W ramach jednego wniosku, można wnioskować o przyznanie stażu dla 1 osoby bezrobotnej.

Do odbycia stażu w ramach Programu Regionalnego będą mogły zostać skierowane: 
  • osoby bezrobotne w wieku 30-50 lat,
  • osoby bezrobotne z obszarów wiejskich,
  • osoby bezrobotne o niedopasowanych kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych.
 
Aby wsparcie zostało udzielone, podmiot wnioskujący o organizację stażu musi się wpisać w co najmniej w jeden z poniższym modułów:

Moduł I. Tradycja i dziedzictwo kulturowe Pomorza
W perspektywie niekorzystnych zmian demograficznych, a zwłaszcza zmniejszania się zasobów pracy w miastach, obszary wiejskie naszego województwa stanowią znaczące źródło zasobów pracy dla regionalnej gospodarki. Na wsi nadal mamy do czynienia z niewykorzystanymi zasobami pracy i deficytem miejsc pracy. Mieszkańcy wsi jako kandydaci do pracy znajdują się w niekorzystnej sytuacji,  mają bowiem utrudniony start na rynku pracy, znacznie bardziej aniżeli mieszkańcy miast. Są słabiej wykształceni niż mieszkańcy miast, często brakuje im odpowiednich kwalifikacji zawodowych, mają mniejsze możliwości zatrudnienia w pobliżu miejsca zamieszkania i często niedogodne warunki dojazdu do pracy. Dodatkowy problem stwarza ogłoszony w 2020 r. stan pandemii i związane z nią restrykcje sanitarne, które dotykają w szczególności niektórych sektorów gospodarki wpływających na rozwój obszarów wiejskich.  Biorąc pod uwagę powyższe, realizacja programu regionalnego będzie wspierać zatrudnienie bezrobotnych mieszkańców wsi i tworzenie dla nich nowych miejsc pracy oraz wspierać rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w oparciu o wykorzystanie lokalnych zasobów drzemiących w lokalnych tradycjach i dziedzictwie kulturowym Pomorza. Cel ten  będzie realizowany w szczególności w oparciu o tradycyjne dla regionu usługi i branże rozwijające się na obszarach wiejskich, np. budownictwo, przedsięwzięcia związane z dziedzictwem kulturowym, przetwórstwo żywności, w tym wyrób i sprzedaż wysokiej jakości żywności tradycyjnej, rozwój grup producenckich w zakresie związanego z nimi przetwórstwa, turystyka i powiązane z nią usługi, również na rzecz tzw. „srebrnej gospodarki" i inne. W ramach Programu przewiduje się wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców z rozwijających się usług i branż pozarolniczych na obszarach wiejskich.

Moduł II. Branże kluczowe dla regionu
W województwie pomorskim obecnie dynamicznie rozwijają się branże: ICT, logistyczna, kolejowa, chemiczna, motoryzacyjna, stoczniowa, turystyczna (zahamowana obecnie przez pandemię), rafineryjna, usługi biznesowe (BPO/SSC), energetyka odnawialna i konwencjonalna oraz związane z nią usługi i inne. Zostały również zidentyfikowane i wybrane inteligentne specjalizacje regionu: technologie off-shore i portowo-logistyczne; technologie interaktywne  w środowisku nasyconym informacyjnie; technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw; technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się. Ponadto w regionie są realizowane różnego rodzaju przedsięwzięcia w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (dla Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta) oraz Zintegrowanych Przedsięwzięciach Terytorialnych (dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych w województwie). W związku z tym w województwie pomorskim pomimo pandemii obserwowane jest zapotrzebowanie na pracowników o zróżnicowanych kwalifikacjach specjalistycznych. Niestety brak wykwalifikowanych pracowników nie pozwala zaspokoić w pełni potrzeb pracodawców w tym zakresie. Jednocześnie w województwie istnieją niewykorzystane rezerwy osób bezrobotnych, których umiejętności nie są dopasowane do aktualnych potrzeb pracodawców  w szczególności w ramach ww. branż rozwojowych dla regionalnej gospodarki. Realizacja Program umożliwi dostosowanie/nabycie kwalifikacji osób bezrobotnych do potrzeb pracodawców oraz wspieranie zatrudnienia w rozwijających się usługach, istotnych dla regionu branżach, branżach kluczowych, przedsięwzięciach w ramach ZIT i ZPT, a także inteligentnych specjalizacjach regionu. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w ramach rozwijających się branż, bądź zintegrowanych przedsięwzięć, pozwoli na realne i trwałe ich wejście lub powrót na rynek pracy.

Moduł III. Kompetencje i kwalifikacje zawodowe
Współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny i szybko reaguje na zmiany zachodzące  w gospodarce. Wymusza na pracownikach dostosowywanie się do jego wymagań, częstej zmiany pracy lub zawodu. Zdobyte wcześniej kwalifikacje szybko ulegają dezaktualizacji, dlatego inwestowanie w poszerzanie wiedzy, podwyższanie kwalifikacji, zdobywanie nowych kompetencji mają istotny wpływ na znalezienie odpowiedniej pracy, utrzymanie się na rynku pracy, poziom dochodów oraz standard życia. Jako jeden z ważniejszych problemów regionalnego rynku pracy w przypadku zasobów ludzkich można wskazać na brak odpowiednich kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych niezbędnych do świadczenia pracy w określonych zawodach. Zjawisko to zauważalne jest zwłaszcza wśród osób młodych, gdzie często mamy do czynienia z brakiem odpowiednich kwalifikacji zawodowych, a dodatkowo obserwuje się rozbieżność pomiędzy tym, jakich kompetencji oczekują pracodawcy od osób wkraczających na rynek pracy, a tym, jakie kompetencje nabywają osoby młode w procesie uczenia się. W związku ze zmieniającą się sytuacją na lokalnych rynkach pracy istnieje potrzeba stałego dostosowywania kwalifikacji  i kompetencji do aktualnych potrzeb pracodawców zgłaszających zapotrzebowanie na pracowników. W ramach Programu istnieje zatem szansa na ułatwienie powrotu na rynek pracy między innymi poprzez zapewnienie osobom bezrobotnym odpowiednich szkoleń zawodowych, a także poprzez organizowanie miejsc staży zawodowych bezpośrednio u pracodawców mogących zapewnić zdobycie konkretnych umiejętności wymaganych na określonym stanowisku pracy.

Moduł IV.  Interwencja antykryzysowa
Wraz z zaistniałą i ciągle zmieniającą się sytuacją epidemiczną w kraju, będącą skutkiem pandemii koronawirusa, sytuacja na wojewódzkim rynku pracy uległa znaczącym zmianom. Zmniejszenie wzrostu zapotrzebowania na pracę przełożyło się nie tylko na zmniejszenie liczby ofert pracy i wstrzymanie rekrutacji przez wielu pracodawców lecz również na wzrost bezrobocia w województwie. Pomimo kryzysu pandemicznego w regionie utrzymuje się względnie wysoki poziom aktywności gospodarczej wielu przedsiębiorstw, a kondycja pomorskiego rynku pracy choć uległa pogorszeniu pozostaje jedną z lepszych w kraju. Dynamika powstawania nowych miejsc pracy, szczególnie w okresie obowiązywania największych restrykcji, jest znacząco mniejsza, jednak problem z zapełnieniem braków kadrowych w firmach, w tym z powodu tzw. luki kompetencyjnej pozostaje wciąż aktualny. Luka kompetencyjna jest nadal widoczna w szczególności w branżach takich jak: informatyka, transport i logistyka, opieka zdrowotna i nad osobami starszymi, budownictwo, gospodarka morska. Nie maleje również zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowane kadry, m.in. w rozwijającym się sektorze nowoczesnych usług dla biznesu oraz gospodarki zmierzającej w kierunku niskoemisyjnym i cyfrowym. W związku z tym realizacja Programu Regionalnego umożliwi wspieranie działaniami aktywizacyjnymi osób tracących zatrudnienie z powodu  pogarszającej się kondycji pomorskich firm, , jako skutek przede wszystkim różnych obostrzeń związanych z restrykcjami o charakterze epidemiologicznym. Priorytetowym celem interwencji w tym module będzie ograniczenie czasu pozostawania poza rynkiem pracy osób, które utraciły zatrudnienie w wyniku kryzysu pandemicznego. Działania na rzecz wspierania aktywności i mobilności zawodowej tych osób  obejmą w szczególności subsydiowanie miejsc pracy powiązane z wypełnieniem luki kompetencyjnej istniejącej na rynku pracy. Zmienność sytuacji gospodarczej, której silnie doświadczamy w związku z pandemią COVID-19, wymaga nie tylko od pracodawców ale też od pracowników dużych zdolności adaptacyjnych, w tym w szczególności w zakresie ,   umiejętności, kompetencji i kwalifikacji. Jest to warunek istotny nie tylko dla pozyskania nowego zatrudnienia, ale też często utrzymania dotychczasowej pracy. Pandemia zmienia oblicze rynku pracy. Tym samym ewoluują potrzeby pracodawców i postawy pracowników. W tym aspekcie dodatkowo coraz większy wpływ mają globalne trendy rozwojowe, takie jak postęp technologii i cyfryzacji oraz rosnąca presja na wydajność pracy, a także zmiany w dotychczasowym postrzeganiu roli i znaczenia pracy w życiu człowieka (tzw. trend work life integration).

Moduł V. Wyrównywanie szans
Na każdym regionalnym i lokalnym rynku pracy występują grupy osób, których pozycja jest relatywnie gorsza (słabsza) w zakresie szans na zdobycie dobrej pracy, wynegocjowanie zadowalających warunków pracy, szans na awans itp. W ramach realizacji Programu warto zwrócić uwagę na problemy między innymi takich grup zawodowych jak osoby  z niepełnosprawnościami czy kobiety powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Samorządy lokalne, publiczne służby zatrudnienia, powinny skutecznie aktywizować  i wspierać zawodowo wskazane grupy osób bezrobotnych i poszukujących pracy w skutecznej  i długofalowej integracji tych grup z rynkiem pracy. Wsparcie doradcze i aktywizacyjne powinno przejawiać się w podejmowaniu różnych działań i zastosowaniu różnorodnych form aktywizacji zawodowej będących w zakresie kompetencji jednostek samorządowych. W rezultacie stosowanie instrumentów rynku pracy i trafne kierowanie usług wesprze takie defaworyzowane grupy w powrocie do aktywności zawodowej i w procesie trwałej integracji z lokalnym rynkiem pracy.

Wsparcie udzielane będzie zgodnie z art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 

Załączniki

Wniosek o zorganizowanie stażu dla osoby bezrobotnej 2021
Wniosek o zorganizowanie stażu dla osoby bezrobotnej 2021.pdf 1112 KB

5,3%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec marca 2025 r.

wykres statystyki

  • 1.662,00 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 1.994,40 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 831,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 50.863,26 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej
Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.

Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.

Zobacz

Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu
ul. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" 11
82-440 Dzierzgoń

NIP 579-19-57-032
REGON 192631154

Urząd pracuje w dniach od poniedziałku do piątku  w godzinach 7:30 – 15:30
Godziny obsługi interesantów 8:00 – 14:00
 

Tel. 55/ 276 22 50 (sekretariat)
Fax. 55/ 276 33 74

Telefon komórkowy: 

  • Dział organizacyjny 501 866 270
  • Pośrednictwo i rejestracja 503 306 552

e-mail: gdsz@praca.gov.pl


Stanowiska Zamiejscowe w Sztumie:
Os. Sierakowskich 15
82-400 Sztum

Urząd pracuje w dniach od poniedziałku do piątku  w godzinach 7:30 – 15:30
Godziny obsługi interesantów 8:00 – 14:00

Tel. 55/ 640 34 00
Fax. 55/ 640 34 10

Telefon komórkowy:

  • Rejestracja 501 866 269
  • Pośrednictwo pracy 503 311 175